Jak vybrat odsavač par

ZVOLTE ODSAVAČ PAR CHYTŘE
Díky odsavači par vás po dovolené přivítá byt plný čerstvého vzduchu - komínový odsavač par MORA OV 680 G disponuje extra funkcí 24 hodin, která se postará o automatické čištění vzduchu.

Kuchyň bez digestoře je jako hrnec bez dobře padnoucí poklice. Kvalitní odsavač par totiž eliminuje veškeré nepříjemné výpary a pachy při vaření a zároveň předchází tvorbě plísní. Existuje však nespočet různých druhů, které se mezi sebou značně liší. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou digestoř na míru šitou vašemu kulinářskému koutu.

Tím nejzásadnějším úkolem dobré digestoře je bezesporu odsávání pachů a vlhkosti z vaší kuchyně. Správný odsavač par ale pohlcuje také mastnotu, která při vaření spolu s kuchyňskými výpary uniká z hrnců. Pokud vás tedy trápí lepkavé povrchy stěn, spotřebičů a skříněk či nežádoucí vlhkost, která způsobuje plísně, je třeba se poohlédnout po vhodné digestoři. Jak ale vybírat, když se v problematice neorientujete?

1) Zvolte vhodný typ odsávání 

Většina moderních digestoří dnes již umožňuje nejen odtah nežádoucí páry mimo obytný prostor, ale i recirkulaci vzduchu. Odsavače s funkcí recirkulace (čištění vzduchu přes filtr) se využívají hlavně v prostorách bytových a panelových domů bez možnosti vyvedení páry ven přes zeď nebo do komína. Pro provoz recirkulace je nutnýspeciální uhlíkový filtr, který zachycuje hlavně pachy z vaření a musí se pravidelně měnit. Naopak odtahové digestoře umístíme tam, kde komín, ventilační šachta nebo odtahové potrubí je.

Všechny digestoře MORA vám umožní oba způsoby odtahů par.   

Exkluzivně u značky MORA - 7 odtahů

Až 7 možností odtahuPouze exkluzivně u značky MORA můžete využít 7 odtahů v jednom odsavači. Záleží pouze na vás, pro který způsob odtahu se doma rozhodnete. Můžete využít 6 odtahů ven z místnosti nebo provoz recirkulaci. Odsavače jsou vhodné do různých panelových bytů.

Praktické kovové filtry

Značka MORA standardně nabízí u svých odsavačů kovové filtry proti mastnotám. Kovový filtr se nemusí vyměňovat a v případě jeho nasycení mastnotami ho stačí umýt ve dřezu nebo v myčce.

2) Vyberte si druh digestoře

 • Nejvyhledávanějším typem jsou rozhodně komínové digestoře. Představují výrazný designový prvek místnosti a mohou předurčit styl, v duchu kterého budete kuchyni stavět. Už dávno neplatí, že se hodí pouze do velkých místností. Např. typ MORA OV 680 G v elegantním černo-nerezovém provedení snadno umístíte i do menších prostor. Díky zkosené přední části s důmyslně řešeným prostorem pro hlavu totiž digestoř zaručuje bezproblémovou práci pod ní. Nadchne vás jistě i moderní dotykové ovládání s řadou mnoha užitečných funkcí, jako je např. extra funkce 24 h, která se postará o automatické čištění vzduchu v místnosti po dobu 5 minut každou hodinu. To se hodí obzvláště pokud cestujete na delší dobu pryč. Máte-li ale velkou kuchyň, nebojte se prostorově vyjádřit. Krásným příkladem velké, ale elegantně řešené komínové digestoře, je model OV 880 G, který bezpochyby moderní prostory ozvláštní. Podobně jako předešlý typ vyniká svým designem zkosené stěny, výkonem 607 m³/h a mnoha inteligentními funkcemi.

 • Vaříte-li rádi v prostoru, vsaďte na typ tzv. ostrůvkové digestoře. Ta se umisťuje nad varný ostrůvek v místnosti a jednoznačně bude výrazným ozdobným prvkem uprostřed vaší kuchyně. Okouzlit by vás mohla například naše ostrůvková digestoř MORA OO 463 X s působivým protáhlým tvarem a možností programování délky odsávání praktickou funkcí TIMER. Umožňuje odtah i vnitřní cirkulaci vzduchu a pořádkumilovné duše jistě potěší možností mýt kovové tukové filtry v myčce a tím udržovat odsavač v perfektním stavu.

 • Do kuchyní, kde není prostoru nazbyt je ideálním řešením podstavná digestoř. Ta se totiž instaluje pod jednu z kuchyňských skříněk a ušetří vám velké množství místa. Odsavač par MORA OP 622 X nabízí různé druhy odtahu. Můžete ho použít variabilně se zadním odtahem nebo horním odtahem a dva motory zajišťují silný výkon. Tento druh sice není tak výkonný jako výše zmíněné odsavače par, ale menší či střední kuchyni její výkon naprosto postačí.

 • Patříte-li k minimalistům, jistě vás okouzlí typ tzv. vestavné digestoře, který dokonale splyne s kuchyňskou skříňkou, a je tedy na první pohled téměř neviditelná. Za zmínku stojí model MORA OT 911 X.

3) Zaměřte se na výkon

Tady platí opravdu jednoduché pravidlo – čím větší máte kuchyň, tím větší by měl být výkon odsavače par. Digestoř by měla být schopná během jedné hodiny vyměnit vzduch v místnosti 5x až 10x.

Jak zjistit správný výkon odsavače?

Na základě intenzity používání odsavače byl měl být schopen během jedné hodiny vyměnit vzduch v místnosti 5x až 10x. Výkon adekvátního spotřebiče pro vaši kuchyň pak spočítáte jednoduchým vzorcem:

 • Vynásobte rozměry vaší kuchyně v metech (délka x šířka x výška) = m³
 • Výsledek vzduch (m³) vynásobte 5 - 10 x (průměrná výměna vzduchu za hodinu)
 • Výsledná hodnota je doporučený výkon odsavače v m³/h.

4) Nechte rozhodnout i hlučnost

Mezi nejtišší odsavače par řadíme ty odsávací komínové. Neumožňuje-li vám ale dispozice vaší kuchyně odtah, spokojit se budete muset i s hlučnější variantou. Hlučnost se pak označuje zkratkou dBA a čím nižší dBA je, tím je samozřejmě odsavač par tišší.


5) Rozmyslete si vaši investici

Podstavné a vestavné digestoře můžete pořídit už od 2 000 Kč, dražší jsou pak všechny ostatní varianty, které pořídíte s ohledem na jejich výkon od 6 000 Kč. Samozřejmě, že si ale můžete dopřát i vysoce elegantní designové odsavače par, které vás přijdou na několik desítek tisíc.

 

Teď už snad máte veškeré informace, které by vám váš výběr měly usnadnit. Pokud ale stále tápete, vyhledejte některého z prodejců odsavačů par MORA. Rádi a ochotně vám pomohou zvolit správný typ digestoře. 


UŽITEČNÝ SLOVNÍČEK

 • RECIRKULACE:
  Nejsou-li ve vaší kuchyni možné stavební úpravy, které by nepříjemné páry z vaření odvedly do komína, je vhodné zvolit digestoř opatřenou recirkulací. Její součástí jsou tzv. uhlíkové filtry, přes které se vzduch čistí a poté vrací zpět do místnosti.
 • ODTAH:
  Pokud lze páru vyvést do venkovního prostředí, ať už prostřednictvím odtahového potrubí, ventilační šachty či komína, zajímejte se o digestoře s tzv. odtahem. Ten by měl být co nejkratší a s minimem ohybů, což předejde hlučnosti a nastaví optimální výkon.
 • ZPĚTNÁ KLAPKA:
  Je součástí digestoří s odtahem a vkládá se na její výstupní hrdlo. Při odtahu par do ventilační šachty, komína nebo odtahového potrubí zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.

 

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu