Poctivý hovězí vývar s domácími játrovými knedlíčky

347 hlasů
Tisknout Tisknout
/data/images/recepty/motives/512/d6/hovezi-vyvar-mora-recept_cut.webp

Ingredience

Postup

Maso s kostmi a cibuli dejte na plech a pečte ve vyhřáté troubě na 210 °C 20 minut. Během pečení si připravte veškerou zeleninu do vývaru. Vše si očistěte, oloupejte a nakrájejte na velké špalíčky.  

Poté co je maso hotové, dejte jej do velkého hrnce s nakrájenou zeleninou, česnekem, kuličky nového koření a pepře, bobkovými listy, snítky petržele, solí a studené vody. Vodu dejte tak, aby bylo vše potopené a vývar dosolte až na konci vaření.   

Vývar přiveďte k varu a poté snižte teplotu na střední výkon. Vývar musí jen probublávat a lehce se převracet.  

Vývar vařte zhruba 6 - 7 hodin. Během vaření nemusíte sbírat kal z hladiny. Díky pečenému masu s kostmi se do vývaru nedostane tolik bílkoviny jako ze syrového masa. Při pozvolném vaření se část bílkoviny srazí a usadí se na dně. Odstraní se až slitím vývaru přes cedník.  

Zhruba hodinu před koncem vaření si připravte játrové knedlíčky. Hovězí játra si mixérem nasekejte na co nejjemněji. K játrům, přidejte vajíčka, sůl, pepř, majoránku a strouhanku. Vše promíchejte a nechte tak 15 - 20 minut odpočinout. Pokud bude směs příliš tuhá, přidejte ještě jedno vejce a důkladně promíchejte. Po odležení si pomoučněte ruce hladkou moukou a z těsta vytvořte menší kuličky.  

Jakmile je vývar uvařen, vyndejte veškeré maso, zeleninu a koření. Hovězí vývar slijte přes velmi jemné síto. Udělejte to ideálně 2x po sobě.  

Čistý vývar přiveďte k varu, dejte do něj vařit knedlíčky. Jakmile budou knedlíčky hotové, několikanásobně zvětší svůj objem a vyplavou na hladinu.  

Do hotového hovězího vývaru poté přidejte nakrájenou zeleninu s kousky masa. Nakonec vývar dochuťte solí dle potřeby.  

Podobné recepty

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu