Jak by mělo vypadat ideální rozmístění spotřebičů v kuchyni?

Konkrétní uspořádání spotřebičů se může lišit, vždy záleží na ergonomii a prostorových možnostech dané kuchyně. Jsou ale obecné standardy, kterých je dobré se při vymyšlení varného centra ve vaši kuchyni držet. Varné centrum zahrnuje varnou desku, troubu a odsavač par. Oproti minulým letům se změnila jedna zásadní věc. Spotřebičů přibývá, dávají se do vestavby a trouba se oddělila od varné desky. Využívají se rovněž inteligentní spotřebiče, které vám ušetří čas a jsou designovým doplňkem každé kuchyně. Česká značka MORA vám nabídne technologicky propracované a na pohled krásné spotřebiče. Vaše kuchyň se tak stane místem, kde bude radost připravovat každé jídlo.

Ergonomie kuchyně - trojúhelník zónVarné centrum může být součástí kuchyňské linky nebo odděleného varného ostrůvku. Ergonomická pravidla vztahující se k bezpečnému a zdravému pohybu při vaření doporučují, aby součet stran v trojúhelníku dřez, varné centrum a skladování potravin neměli delší než zhruba 6 m. V okolí varného centra je dobré mít dostatek místa pro odkládání hrnců a pánví, plechů. Varné centrum se neumisťuje do rohu místnosti, tím by k němu byl horší přístup.

Co se týká konkrétně spotřebičů, tak v současnosti se nejvíce využívají vestavné typy. Vytváří tak elegantní design kuchyně a přináší praktičnost, pohodlí při vaření, vyšší bezpečnost a vysokou užitnou hodnotu. V současné době je již celkem moderní mít doma tzv. chytrou domácnost. Ať už se jedná jen o chytrou zásuvku, detektor pohybu, kouře či GSM alarmy. 

5 tipů pro umístění jednotlivých spotřebičů:

 1. Chladnička by neměla stát v blízkosti spotřebičů vyzařujících teplo. Vhodné je vybrat takovou lednici, která vám usnadní skladování potravin a netvoří se v ní námraza.
  ▷ Vestavná chladnička MORA VCN 1821 s beznámrazovým systémem NoFrost vás zbaví nejen starostí s odmrazováním, ale disponuje do detailu promyšleným vnitřním uspořádáním. Zásuvka VitaBox s kontrolou vlhkosti HumidityControl, poskytuje dostatek prostoru a optimální podmínky pro ukládání ovoce a zeleniny. Vše tak zůstane svěží, plné vitamínů a živin. Další praktickou vychytávkou je, že v případě náhlého výpadku elektrického proudu, dokáže chladnička ještě 16 hodin chladit a tím udrží potraviny v perfektním stavu.

 2. Vestavná horkovzdušná trouba s 3 partyVestavné trouby instalujeme ideálně ve výšce očí (nad 80 cm) nebo s dalším spotřebičem nad sebe tak, že vyšší spotřebič je vespod. Trouba může být ale i pod pracovní plochou, pokud nám to prostor nedovolí jinak. Vyšší umístění zajistí, že manipulace s horkým nádobím bude jednodušší. Na pečené pokrmy také lépe uvidíte. Vedle vestavné trouby by také měl být k dispozici prostor na odkládání. Troubu byste měli volit takovou, která se snadno čistí a je multifunkční.
  ▷ Vestavná multifunkční trouba MORA VT 779 BX se snadno ovládá pomocí přehledného intuitivního dotykového panelu. Tato výkonná multifunkční trouba s energetickou třídou "A+" a objemem trouby 71 l má patnáct různých programů, nejen klasické pečení, gril s ventilátorem i bez, horkovzdušné pečení, rychlý předehřev, rozmrazování, udržování teploty pokrmu a speciální program na čištění trouby ECO CLEAN, který zajistí bez velké námahy vyčištění vnitřku trouby a je maximálně ohleduplný k životnímu prostředí. Pokud počítáte i s mikrovlnnou troubou, ta by měla být umístěna nad troubou, se kterou by měla být v jednotném stylu. Skvěle se hodí vestavěná mikrovlnná trouba MORA VMT 452 X. Ta pokrmy dokonale ohřeje, ale díky grilu je umí i zapéct. Její nerezové provedení disponuje speciálně upraveným povrchem, který zabraňuje zanechání otisků prstů.

 3. Varná deska se spojenými plotnamiVarné desky jsou v kuchyňské lince často umístěny samostatně, obvykle vpravo od ní by opět měly být volné přípravné plochy. Na výběr máte z několika druhů desek. V současné době jsou oblíbené indukční varné desky. Indukce totiž sama o sobě nehřeje, teplo vzniká pouze v prostoru dotyku hrnce s varnou deskou a ohřívá se jen dno a vnitřek nádoby. Tím se minimalizují ztráty energie a zvyšuje se účinnost.
  ▷ Indukční vestavná deska MORA VDIT 656 X má čtyři oktagonové zóny s funkcí AreaFlex. Dvě zóny lze spojit vertikálně do jedné, čímž vznikne jedna velká varná plocha na levé, nebo pravé straně desky. Plně se tak dokáže přizpůsobit velikosti hrnce, ve kterém vaříte. Najdete zde i mnoho vyladěných funkcí jako je funkce StayWarm, která zajistí udržování konstantní teploty 70 °C, díky které si jídlo zachová původní chuť a teplotu. Funkce StopGo dokáže jedním dotykem pozastavit vaření, aniž byste ztratili nastavené parametry. Šetrné rozpouštění při teplotě 40 °C zajistí SoftMelt, což zajisté využijete i při šetrném rozmrazování. V případě nechtěného vypnutí varné desky můžete použít funkci Recall, kdy během 5 sekund po vypnutí desky lze vyvolat poslední použité nastavení na varných zónách.

 4. Odsavač par MORANa varnou desku úzce navazuje digestoř. Výběr té správné digestoře udělá mnoho. Nedostatečné odvádění pachů a par při vaření může způsobit mnoho problémů. Nezanedbatelný je také estetický dojem, protože některé odsavače v kuchyni představují doslova designový šperk. Pro optimální odtah par a zamezení úrazu hlavy při vaření je dobré umístit digestoř nad varnou desku ve výšce 65 až 90 cm. Záleží, jak moc velkým prostorem disponujete, ale nejlepší volbou je komínová digestoř.
  ▷ Komínový odsavač par MORA OK 997 GX v moderní kombinaci černého skla a nerezu, s dotekovým ovládáním a s kovovými filtry odstraní dokonale nejen mastnotu, ale i pachy. LED osvětlení perfektně osvítí varnou plochu a vy dokonale vidíte do hrnců čí pánví na připravovaný pokrm. Digestoř lze použít i na vnitřní cirkulaci vzduchu, stačí dokoupit uhlíkové filtry. Samozřejmostí je i zpětná klapka.

 5. Myčka nádobí na 16 sadMyčka by měla být umístěna v těsné blízkosti dřezu, aby byla zajištěna správná ergonomie. Na trhu najdete mnoho druhů myček, které se liší tím, co umí.
  ▷ U myčky MORA IM 690 najdete mnoho skvělých funkcí, díky kterým budete mít více času na sebe a svou rodinu. Disponuje úspornou energetickou třídou A+++. Funkce SušeníPlus zajistí nádobí plné lesku a perfektně vysušené. Po ukončení programu dojde k automatickému pootevření dvířek, tak aby mohla odejít zbytková pára. Vzduch tímto přirozeně proudí do myčky a umyté nádobí všech tvarů i materiálů vám díky tomu perfektně uschne. Total AquaStop vás nechá v klidu. Už se nemusíte bát úniku vody z myčky a následného vytopení. Funkce AquaStop se v případě potřeby automaticky aktivuje, odstaví přívod vody a zároveň čerpadlo vypumpuje vodu z nádrže myčky. Díky funkci Odložený Start je možné naprogramovat automatické zapnutí myčky až 24 hodin předem, takže čas mytí můžete ideálně přizpůsobit chodu domácnosti. Samozřejmostí je úsporný ECO program, rychlý 20minutový program, AUTO program či 1/2 program mytí. 

▷ Kde koupit spotřebiče MORA? Najděte svého nejbližšího prodejce

Související:

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu