Jak vybrat varnou desku

Nová generace varných desek MORA nabízí indukční, elektrické a plynové provedení ve variantách 60 cm a 30 cm a se čtyřmi možnostmi hran sklokeramických desek. Záleží jen na vás, pro kterou se rozhodnete – vodítkem může být následující shrnutí základních výhod jednotlivých typů.

Hlavní přednosti nových varných desek MORA

Indukční vestavné desky MORA mají až 90% účinnost ohřevu na indukční zóně s minimálními tepelnými ztrátami. Litr vody přivedou k varu za pouhé 4 minuty! Úsporu času a energie zaručí také funkce Sprint (rychlé zvýšení výkonu), což oceníte především při vaření ve větších nádobách, které už nebude tak zdlouhavé. K dispozici je i funkce Časovač – časový spínač varných zón – a praktická FlexiZóna. Regulovat výkon jednotlivých zón můžete prostřednictvím dotykového ovládání, které lze uzamknout dětskou bezpečnostní pojistkou.

Sklokeramické varné desky mají 4 varianty hran, z nichž každá má své přednosti: Kovový rámeček zabraňuje přetečení, zkosené hrany zaujmou elegantním vzhledem, přední broušená hrana umožňuje kombinovat různé typy varných desek a broušenou hranu ve tvaru C lze úplně vsadit do pracovní desky.

Pro milovníky plynové klasiky má MORA novou generaci plynových varných desek s povrchem z elegantního tvrzeného skla a dvojdílnou litinovou mřížkou. Ta ukrývá kromě 4 plynových hořáků i speciální extra velký trojitý hořák s úctyhodným výkonem  až 3,3 kW. Plynové hořáky mají pojistku StopGas, která automaticky uzavře přívod plynu při náhodném zhasnutí plamene hořáku, třeba při přetečení obsahu hrnce nebo průvanu. Velmi praktické je integrované zapalování hořáků v knoflíku – už žádné hledání sirek nebo zapalovače. Stačí pouze otočit knoflíkem.

NEJRYCHLEJŠÍ OHŘEV

Víte, že ...

Pokud potřebujete uvařit vodu, pak nejúspornější a nejrychlejší způsob je použít rychlovarnou konvici. Základní motivací výběru spotřebiče může být i vlastní zkušenost a zvyk na konkrétní styl vaření.

PLYNOVÝ OHŘEV

Graf ohřevu vody

Zastánci plynu si nemohou vynachválit, jak je praktický. Podle potřeby lze okamžitě upravit sílu plamene. U elektrické
plotýnky musíte čekat, až vychladne, čímž dochází k tepelným ztrátám. Mnoha odpůrcům plynového sporáku zase vadí nebezpečí úniku plynu. V dnešní době je však většina z nich vybavena pojistkou plamene a ve chvíli, kdy dojde k uhašení plamene, se automaticky zastaví i přívod plynu.

INDUKČNÍ OHŘEV

Nejmodernějším zástupcem ve světě vaření je sklokeramická deska s indukčním ohřevem. Jedná se o úsporný zdroj tepla, který pracuje na principu zákona o elektromagnetické indukci. Položením kovové nádoby na keramickou
desku se vytvoří silné magnetické pole, jehož proudy procházejí skrz dno kovové nádoby, a tak ho velmi rychle ohřívají.
Indukční cívka se aktivuje dotekem dna hrnce. Hlavní výhodou ohřevu je snížení tepelných ztrát, protože se ohřívá přímo kovové dno nádoby. Účinnost indukčního ohřevu je asi 90 %.

Indukční zóna zahřívá jen kovové magnetické nádoby.

Indukční zóna zahřívá jen kovové magnetické nádoby.

ELEKTRICKÝ SPORÁK

Při koupi elektrického sporáku můžete vybírat mezi dvěma variantami. Staršími litinovými plotýnkami a sklokeramickou
deskou. První levnější model je však náročnější ohledně délky ohřívání a nevýhodou je i větší setrvačnost při regulaci teploty. Účinnost litinových plotýnek je asi 50 %. Sklokeramická deska je naopak o něco dražší, ale zajišťuje nižší spotřebu elektřiny. Účinnost sklokeramické desky je asi 60 %. Požadované teploty dosahuje mnohem rychleji a navíc se deska velmi snadno čistí a nekoroduje (jako například litinové plotýnky).

Zdroj: Technická testovací laboratoř, závod Mariánské údolí, 2018.

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu