Dobrota s příchutí nostalgie: Karbanátky jako od babičky

Karbanátky patří k české kuchyni stejně tak jako třeba svíčková nebo buchty. Dají se přichystat na tisíc způsobů a všichni je milují - malí i velcí. Tradičně se připravují ze směsi hovězího a vepřového mletého masa a smaží se na pánvi. Vyzkoušejte tohle nenáročné a levné jídlo ve skvěle ochucené verzi v nové kombinaci s bramborovo-mrkvovým pyré. Úspěch je zaručen!

Doba přípravy a vaření: asi 50 minut
Počet porcí: 20 karbanátků  
Připravte si:
 • 300 g mletého hovězího masa
 • 300 g mletého vepřového masa
 • 200 ml plnotučného mléka
 • 1 starší rohlík
 • 1 cibule
 • 2 stroužky česneku
 • 1 lžíce plnotučné hořčice
 • 1 lžíce majoránky
 • sůl, pepř
 • 1 vejce
 • strouhanka na obalení karbanátků
 • sádlo na smažení karbanátků  

Jak postupovat?

Připravte si menší a velkou mísu. Do menší mísy si nakrájejte na malé kostičky několik dní starý rohlík. Kostičky rohlíku zalijte troškou mléka a nechte krátce nasáknout tak, aby byl mlékem nasáklý opravdu každý kousek.  

Oloupejte cibuli a nakrájejte ji najemno. Prolisujte dva stroužky česneku.  

Do velké mísy vložte hovězí i vepřové mleté maso – k tomu, aby byla karbanátky šťavnaté, je potřeba vyndat maso z chladničky co nejpozději, musí být před přípravou směsi opravdu studené. Maso ochuťte 1 lžičkou soli, 1/2 lžičkou pepře, přidejte 1 lžíci majoránky, pokrájenou cibuli i prolisovaný česnek. Přidejte vejce, hořčici a kostičky namočeného rohlíku. Suroviny důkladně promíchejte.  

Z masové směsi nyní můžete tvarovat karbanátky. Tradiční karbanátek by měl být alespoň 1 cm vysoký. Každý karbanátek obalujte ve strouhance ze všech stran.  

Na pánvi si rozpusťte sádlo a smažte karbanátky z obou stran při střední teplotě. K tradičním karbanátkům se hodí bramborová kaše. My jsme ale vyzkoušeli bramborovo-mrkvové pyré. Brambory dejte vařit společně s pokrájenou mrkví a pak společně ušlehejte v kaši, jak jste zvyklí. Určitě si tuto variaci chutí u vás doma oblíbíte.  

Podávejte je teplé.  

Tip:

Smažení by mělo probíhat prudce, ale ne tak intenzivně, aby se tuk přepálil a karbanátky byly příliš tmavé. Pokud se poohlížíte po nové desce, která bude lepší než vaše stávající plotýnka, máme pro vás tip na novou indukční varnou desku VDIT 65D FF tradiční české značky MORA. Stojí srovnatelně jako sklokeramická deska se sálavými plotýnkami, ale vaření na ní je rychlejší, přesnější, levnější a bezpečnější. Tato novinka navíc dokáže sama detekovat materiál i velikost nádobí. Je zcela bezpečná i pro největší zapomnětlivce - když hrnec z plotny sundáte, plotýnka ihned automaticky přestane hřát. A pokud byste ji omylem nechali zapnutou, po jedné minutě se sama vypne. Oproti sálavé desce také velmi rychle chladne, takže se o ni nespálíte. K tomu, aby byla stále čistá a krásná, stačí je pár tahů měkkým hadříkem. Stojí 6 990 Kč.  

MORA PLNÁ ŽIVOTA - www.mora.cz

MORA a příjemné chvíle s rodinou u dobrého jídla patří dohromady už bezmála dvě stě let.  I pro letošní rok je připraven dárek – všichni, kdo si koupí jakoukoliv vestavnou troubu MORA, dostanou navíc 6 kg mouky. A pro ty, kdo si pořídí jakoukoliv myčku MORA, jsou připraveny kapsle Finish na 4 měsíce zdarma. Více o akcích na www.mora.cz v sekci „Promo Akce“.  

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu