Dostatek teplé vody je základ

Praha 23. 8. 2021  ̶  Bez teplé vody si dnes jen těžko představíme každodenní chod domácnosti. Pokud nejste připojeni na centrální rozvod tepla a teplé vody, po nějaké době jste postaveni před otázku, jaký ohřívač vody pořídit. Na co byste si měli dát pozor, aby vám nový spotřebič dobře a dlouho sloužil? Zeptali jsme se odborníka.  

 

„Na trhu je k dispozici více typů ohřívačů vody. Pro základní orientaci potřebujete vědět, že jsou průtokové nebo zásobníkové. První jsou určené jen pro ohřátí malého množství vody pro okamžitou spotřebu, například k umývátku v méně frekventované koupelně nebo v kuchyni. Pokud jsou v tlakovém provedení, mohou rozvést teplou vodu i do více místností. Pro běžný provoz rodiny však budete potřebovat zásobníkový ohřívač vody. Nejprodávanější jsou středně velké modely se zásobníkem 80-150 litrů,“ říká Ján Takáč, odborník značky MORA.  

 

Středně velké zásobníkové ohřívače vody pokryjí potřeby běžně velké čtyřčlenné domácnosti a přitom jsou prostorově úsporné, a proto se hodí k instalaci i do menších místností. K dispozici jsou modely, které umožňují montáž svisle nebo vodorovně, na zeď nebo podlahu. Můžete si zvolit elektrický nebo kombinovaný ohřev, který můžete ještě spojit s ústředním vytápěním nebo solárními kolektory.  

 

Zaměřte se na sílu plechu, kvalitu smaltu a typ anody Životnost a spolehlivost ohřívače určují hlavně tři faktory. Za prvé je to síla plechu, tedy laicky množství materiálu. Bytelnější ohřívač o stejném objemu proto bude vážit víc. Dále je to kvalita smaltu. A za třetí je to i anoda, která chrání smalt uvnitř nádoby.  

 

„Nádrže ohřívačů MORA jsou vyrobeny z velmi kvalitního plechu válcovaného za studena.. Plášť ohřívače o síle 1,8 mm je ještě zesílen v horní a spodní části na 2,25 mm. Kvalitní smaltování při teplotě 850 °C pak zaručuje vysokou odolnost při provozu i v náročném prostředí, kde je například hodně mineralizovaná, tvrdá voda. Dodatečnou ochranu bojleru ještě zajišťuje velká hořčíková anoda, ze které se neuvolňují žádné škodlivé látky,“ vysvětluje Ján Takáč a dodává:  

„Elektrické ohřívače MORA s nepřímým ohřevem, mají topné těleso chráněné ocelovým pouzdrem s ochrannou vrstvou smaltu. Osazení tzv. „suchým“ tělesem podstatně prodlužuje  životnost ohřívačů – nehrozí totiž usazování vodního kamene na topném tělese.  

 

Jedním z nejoblíbenějších modelů na trhu je elektrický tlakový ohřívač vody MORA EOMKS 120 SHSM. Má objem 120 litrů a umožňuje přívod vody pro několik odběrových míst. Instaluje se svisle. Ohřev zajišťuje topná příruba s trubicovými „suchými“ tělesy s výkonem 2000 W a velmi dlouhou provozní životností. Funkce EcoSmart zajišťuje úspornější průběh ohřevu vody a kvalitní izolace navíc omezuje ztráty tepla. Ohřívač je chráněn proti náhodnému zapnutí, proti přehřátí a bakterii legionella. Elektronická jednotka spolehlivě řídí chod ohřívače, sleduje spolehlivě spotřebu vody, hlásí chyby a má uložená data při výpadku napětí. Ohřívač je chráněn proti korozi díky kvalitnímu smaltu a hořčíkové anody, takže vám bude dlouho sloužit. Je šetrný k životnímu prostředí – je vyroben z recyklovaných materiálů. Model o objemu 120 l stojí 7 990 Kč.

 

Velmi oblíbené jsou také kompaktní dvoukomorové elektrické tlakové ohřívače vody MORA z řady EOMF PHSM s přímým ohřevem a elektronickou řídicí jednotkou, které nabízejí optimální poměr velikosti a objemu při příznivé ceně. Jsou vyrobeny z velmi kvalitního silného plechu válcovaného za studena a smaltovaného při teplotě 850 °C. Modely o objemu 80 l a 100 l mají výkon 2,6 kW, a proto umožňují velmi rychlý ohřev vody. Funkce EcoSmart zajišťuje úspornější průběh ohřevu vody. Ohřívače se instalují svisle nebo vodorovně a obstojí i v těch nejtěžších provozních podmínkách. Užitečná je i ochrana proti bakteriím legionella. Tento typ ohřívače je možné nainstalovat svisle i vodorovně. Model o objemu 100 l stojí 7 990 Kč.

 

Dobrou volbou mezi malými průtokovými ohřívači je například 5litrový tlakový ohřívač MORA TOM 5 P, který má výkon 2000 W a může být i přes své kompaktní rozměry zdrojem teplé vody pro více odběrových míst. Montuje se jednoduše pod umyvadlo. Zásobník na vodu je vyroben z velmi kvalitní oceli a smaltu, proti korozi je chráněn hořčíkovou anodou, tepelné příruby jsou izolované. Umožňuje nastavit hospodárné udržování teploty. Ohřívač je chráněn proti zamrznutí, lze jej použít také jako beztlakové zařízení. Model o objemu 5 l stojí 2 890 Kč.  

 

I ohřívače potřebují péči „Pro zachování dobré kondice spotřebiče je třeba jej aspoň jednou za dva roky zkontrolovat autorizovaným technikem. U společnosti MORA je pro zákazníky k dispozici bezplatná linka, na níž je možné si objednat jak záruční, tak i pozáruční servis,“ doporučuje Ján Takáč.

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu