Holandský řízek. Ač podle jména z Holandska, je to česká klasika

1. června 2022 -  Mnozí si jej pamatují ze školních jídelen, kde patřil k hitům. Do našich kuchyní přitom přišel už před více než sedmdesáti lety. Křupavá krusta na povrchu připomíná řízek, ale po zakrojení se objeví to pravé kouzlo: spousta šťávy z mletého masa i roztékajícího se sýru.      

Děti jej milují, protože jde o perfektní chuťovou harmonii a navíc je řízek pokaždé měkký. A když použijete kvalitní suroviny, rozhodně je i zdravý. Místo jezírka oleje při smažení můžete totiž použít funkci horkovzdušného fritování, a lahůdku tak připravit s minimem tuku. Vyzkoušejte náš recept na holandský řízek s netradiční bramborovou kaší podle blogerky Eriky z Kapky medu!  

Na čtyři porce si připravte:

Na holandské řízky:
 • 600 g mletého masa mix (hovězí a vepřové)
 • 100 g eidamu 
 • 1 vejce
 • sůl, pepř
 • 2 lžíce nasekané petrželky
 • Vejce, mouku a strouhanku na trojobal
 • olej na smažení  
Na bramborovou kaši:
 • 1 kg brambor
 • 150 g celeru
 • sůl
 • 100 g másla
 • mléko podle potřeby  

Jak postupovat?

Brambory a celer oloupejte a nakrájejte na kostky a ve vroucí osolené vodě je vařte doměkka. Mezitím dejte do mísy maso, přidejte vejce, petrželku, nastrouhaný sýr a směs osolte a opepřete. Důkladně propracujte a vytvořte 4 placky. Postupně je obalte v mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance. Na oleji usmažte placky dozlatova. Můžete je ale připravit i bez tuku v troubě pomocí speciální funkce pro horkovzdušné smažení. Stačí lehce pokropit povrch olejem pomocí ručního rozprašovače a zvolit příslušnou funkci. Když využijete i připařování, bude povrch křupavější, ale nepřesušený. Tuto skvělou možnost nabízejí například nové trouby MORA. Brambory slejte, rozmačkejte a prošlehejte s máslem a teplým mlékem. Hotové řízky podávejte s bramborovou kaší a zeleninovým salátem podle chuti. Jako obměnu můžete vyzkoušet do hmoty na řízky přidat sušená rajčat v oleji.

Erika a Kapka medu

Erika je nejen skvělá kuchařka, ale především zkušená autorka. A tyto dvě vášně spojila v blogu s poetickým názvem Kapka medu. „Vaření pro mě není o vážení a dodržování přesného receptu podle pokynů. Vařit se má s fantazií a citem. Chuťové pohárky má totiž každý naladěné jinak. Popravdě nejsem žádná dietářka ani miss fitness. Preferuji u vaření i čehokoli jiného zdravý selský rozum,“ říká Erika.  

Tip na chytrou troubu s horkovzdušným smažením

Nová extra velká kombinovaná trouba MORA VTS 785 BW upoutá už na první pohled elegantním provedením s dvířky z bílého skla i klenutým vnitřním prostorem po vzoru kamenných pecí, díky němuž peče rovnoměrně. Trouba s funkcí páry a velkorysým vnitřním objemem 77 l umožňuje nastavit teplotu s přesností na jeden stupeň v úctyhodném rozmezí 30 až do 300 °C. Má 22 automatických pečicích programů včetně parních. Nechybí ani funkce pro zdravé horkovzdušné fritování bez tuku; přidáte-li i páru, povrch bude křupavější. Díky velkému průzoru ve dvířkách a dvojitému osvětlení nemusíte troubu zbytečně otevírat. K pohodlí přispívá praktický teleskopický výsuv i tlumené zavírání a otevírání dvířek. Perfektní vyčištění párou zajistí funkce ECO Clean. Trouba spadá do úsporné třídy A+. Stojí 9 990 Kč.

MORA PLNÁ ŽIVOTA - www.mora.cz

MORA a příjemné chvíle s rodinou u dobrého jídla patří dohromady už bezmála dvě stě let.  I pro letošní rok je připraven dárek – všichni, kdo si koupí jakoukoliv vestavnou troubu MORA, dostanou navíc 10 kg mouky. Mohou tak v nové troubě rovnou připravit spoustu dobrot pro své blízké. A při nákupu setu vybraných trub, varných desek a myček mohou navíc získat až do konce června 2022 zdarma i kvalitní nádobí v hodnotě 4999 Kč. Více o akcích na www.mora.cz v sekci „Promo Akce“.

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu