Na co je potřeba myslet, aby myčka sloužila dobře a dlouho?

Kdo měl jednou myčku, už na ní nedá dopustit. Oproti ručnímu mytí ušetří spoustu vody, nádobí je skutečně čisté a kuchyně uklizená. Ale k tomu, aby sloužila dobře a dlouho, byste měli znát - a hlavně dodržovat několik důležitých pravidel. Máme pro vás několik tipů odborníka, o kterých jste možná doposud ani netušili.  

Už před prvním mytím je nezbytné nastavit tvrdost vody

Aby mohla myčka dobře mýt, potřebuje měkkou (demineralizovanou) vodu. Tu zajišťuje zásobník, do něhož sypeme speciální regenerační sůl určenou pro myčky – v žádném případě ji nelze nahradit kuchyňskou solí! Myčku byste zničili!

„Zde se vytváří slaný roztok, který čistí zásobník s krystalickou pryskyřicí od usazených minerálů. Demineralizovaná voda později putuje do labyrintu a odtud do samotné myčky a mycích ramen,“ vysvětluje Jana Neuszerová, odbornice značky MORA, a doplňuje:

„Velmi důležité je proto před prvním spuštěním myčky nastavit tvrdost vody - zjistíte ji například testovacími proužky. Správné nastavení tvrdosti vody je důležité hned ze tří důvodů: chrání samotnou myčku, dokáže optimalizovat spotřebu regenerační soli, a v neposlední řadě se odrazí na kvalitě umytého nádobí - zmizí šmouhy i povlak.“

Kapsli nejde jen tak vhodit do myčky

Kapsle jsou velmi oblíbené a jednoduše se používají – stačí je vložit do zásobníku a je to. Je třeba si ale uvědomit, že se tableta začne rozpouštět při prvním kontaktu s vodou. Není proto dobré ji vhazovat přímo do prostoru myčky, protože by se mycí složka začala uvolňovat už během předmytí. Kapsle se proto hodí pro myčky se speciální přihrádkou na uložení kapsle. Přihrádka se otevře až tehdy, když začne mycí fáze, a teprve v tu chvíli uvolní kapsli do prostoru myčky.

Čištění

Každá myčka potřebuje pravidelnou údržbu. Některé, jako například nové myčky MORA, však disponují speciálním programem, který automaticky zbaví nečistot vanu myčky, ostřikovací ramena a trysky. Tento program je ideální spustit zhruba jednou za měsíc, myčka případně sama oznámí, že je čas program aktivovat. Mají i program pro automatické čištění filtru. Jestli vaše myčka tuto funkci nemá, je to potřeba udělat ručně, tedy čas od času filtr vyjmout a opláchnout jej pod tekoucí vodou od nečistot.  

Úspory

A co byste neměli podcenit při výběru nové myčky, abyste co nejvíc ušetřili při jejím provozu? Podle Jany Neuszerové předně zvažte kapacitu a flexibilitu vnitřního prostoru - například zcela inovované vestavné myčky MORA, které právě přicházejí na trh, umyjí v jednom cyklu až 16 sad nádobí. Pro představu – to je asi 170 kusů nádobí, příborů, náčiní, skleniček, šálků a podšálků se spotřebou od 9,6 l. Ve srovnání s myčkou s kapacitou 14 sad nádobí můžete za rok ušetřit při běžném provozu spoustu času, energie a dalších cenných 330 l vody.

K další úspoře přispívá AUTO program nebo program ½ pro polozaplněnou myčku. A také možnost připojit myčku přímo na přívod teplé vody (nejvýše 70 °C) pomocí speciální hadice odolávající vysokým teplotám – myčka totiž spotřebuje nejvíc energie na ohřev vody. V neposlední řadě pomáhá ušetřit i automatické dosušování při pootevřených dvířkách myčky. Zvolíte-li příslušnou funkci, v závěru sušicí fáze se automaticky pootevřou dvířka, aby tak unikla pára a sušicí cyklus byl efektivnější a energeticky úsporný.

Nová pokročilá vestavná myčka MORA VM 6465 X s panelem

Nová vestavná myčka nádobí MORA VM 6465 X s přiznaným ovládacím panelem, XXL kapacitou, se třemi koši a třemi ostřikovacími rameny perfektně umyje a usuší až 16 sad s rekordními 170 kusy nádobí v jednom cyklu se spotřebou 11 l. Nádobí snadno umístíte díky praktickým sklopným držákům v inovovaném, nyní vyšším spodním koši. Skvělá je i flexibilní třídílná příborová zásuvka, u níž jde zasunout levou nebo pravou třetinu směrem ke středu a získat tak víc místa třeba pro vysoké sklenice ve středním koši. Mezi šesti programy nechybí úsporný AUTO program se senzorovou technologií nebo nový rychlý hodinový program při 65 °C. Programy doplňují i speciální funkce, jako je RychléMytí, které umožňuje zkrátit např. rychlý program na rekordní čtvrthodinu nebo úsporné SušeníPlus se závěrečným dosušením při otevřených dvířkách. Program ExtraHygiena zahrnuje dodatečné oplachování studenou vodou, po němž následuje prodloužené mytí horkou vodou o teplotě 70 °C. Tento program napodobuje proces sterilizace, odstraní 99.9 % všech bakterií a je proto určen pro každého s mimořádně vysokými nároky na hygienu. Tichá myčka s hlučností jen 44 dBA má i automatický samočisticí program i oplachovací systém pro čištění filtru. Doporučená cena je 12 990 Kč.  

MORA PLNÁ ŽIVOTA - www.mora.cz

MORA a příjemné chvíle s rodinou u dobrého jídla patří dohromady už bezmála dvě stě let.  I pro letošní rok je připraven dárek – všichni, kdo si koupí jakoukoliv vestavnou troubu MORA, dostanou navíc 6 kg mouky. A pro ty, kdo si pořídí jakoukoliv myčku MORA, jsou připraveny kapsle Finish na 4 měsíce zdarma. Více o akcích na www.mora.cz v sekci „Promo Akce“.  

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu