Podzimní salát s pečenou dýní

Projít kolem stánku se zeleninou a nenarazit teď na dýni snad ani není možné. Číhají na nás všude a v mnoha podobách: jako sytě oranžová Hokkaidó, žlutá špagetová dýně nebo nenápadnější, avšak chuťově nejvýraznější máslová dýně s minimem semínek. I když patří k nejstarším plodinám, její kouzlo objevujeme znovu a znovu. Dá se použít naslano do polévek, omáček a pyré, ale i nasladko do moučníků. Je prostě báječná. Vyzkoušejte recept na neodolatelný salát s pečenou máslovou dýní. Pokud jste doteď dýni, neboli tykev, opomíjeli, už ji budete navždy milovat.  

Připravte si tyto suroviny:

  • 1 malá máslová dýně
  • ½ lžičky soli
  • 2 lžíce olivového oleje
  • lžička provensálského koření
  • 200 g halloumi sýru
  • hrst nasekaných vlašských ořechů
  • lžička medu
  • mix salátů
  • balzamikový ocet na pokapání

Postup:

Máslovou dýni oloupejte, důkladně omyjte, rozkrojte a vydlabejte semínka. Nakrájejte ji na větší kostky, které v míse dobře promíchejte se solí, olivovým olejem a provensálským kořením. Takto připravenou dýni rozložte na plech s pečícím papírem a pečte v předem předehřáté troubě při 200 °C, dokud nezměkne. Jestli právě hledáte troubu, která peče opravdu rovnoměrně, sáhněte například po vestavné troubě MORA VTPS 547 BX s patentovaným klenutým vnitřkem po vzoru starých kamenných pecí a už nikdy nebudete muset plech „otáčet“. Trouba má i parní funkci, která se skvěle hodí nejen pro zdravou přípravu zeleniny, ale i ryb, nadýchaného pečiva a moučníků.

Mezitím, co se zelenina peče, na pánvi nasucho opečte zhruba půlcentimetrové proužky sýru halloumi. Je to lahodný kyperský polotvrdý sýr z ovčího či kozího mléka, který se při opékání neroztéká. 

Nakonec připravte na velký talíř mix dobře omytého zeleného salátu, posypte jej nasekanými vlašskými ořechy a přidejte pár kousků teplé pečené dýně a sýru halloumi. Zakápněte medem a balzamikovým octem.

Tip:

Zmíněná vestavná trouba MORA VTPS 547 BX s parní funkcí v nerezovém provedení s úpravou proti otiskům prstů se pohodlně ovládá pomocí klasických knoflíků. Patentovaný vnitřní klenutý tvar trouby umožňuje rovnoměrnou cirkulaci vzduchu pro perfektní výsledek pečení. Výkonná trouba s objemem 70 l má řadu programů včetně klasického a horkovzdušného pečení s párou. Má i ECO funkci pro pomalé pečení při nižší teplotě, dále rychlý předehřev, rozmrazování a automatické pyrolytické čištění. Stojí 10 990 Kč.    

MORA PLNÁ ŽIVOTA - www.mora.cz

MORA a příjemné chvíle s rodinou patří dohromady už bezmála dvě stě let. A protože dobré jídlo a pečení ve většině rodin nemůže chybět, přichází MORA s celoroční akcí, kdy zákazníci získají při koupi jakékoliv vestavné trouby MORA 10 balení mouky zdarma až domů. Více o akcích na www.mora.cz v sekci „Promo Akce“.

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu