Tipy pro vydařené pečení se značkou MORA – nejen na Velikonoce!

Například pokud chcete zjistit, zda je těsto už propečené, před dokončením zapíchněte dřevěnou špejli do nejvyššího místa moučníku, když zůstane suchá, je koláč hotov. Chcete, aby koláč neklesl? Příště použijte méně tekutiny, nebo nastavte teplotu pečení asi o 10° C níže a dbejte na dobu propracování těsta podle receptu. Pokud koláč uprostřed vyskočí a na krajích je nižší, volte nižší teplotu a pečte o něco déle. Je-li koláč nahoře příliš tmavý, zasuňte plech níže, volte nižší teplotu a pečte koláč o něco déle. A naopak - koláč je vespod příliš tmavý - zasuňte plech výše a příště nastavte nižší teplotu, použijte hlubší plech a pečte o něco déle. A co když je koláč příliš suchý? Příště zvolte teplotu o 10°C vyšší a zkraťte dobu pečení, popřípadě pokapejte koláč šťávou z ovoce nebo alkoholem.

Při pečení masa hrozí, že maso na povrchu příliš ztmavne a začne se připalovat, v tom případě prověřte výšku zasunutí a teplotu pečení. Pokud pečeně vypadá dobře, ale šťáva se připaluje, použijte menší nádobu pro pečení nebo přidejte více tekutiny. Je-li šťáva příliš světlá a vodnatá, stačí použít méně tekutin. K dušení postačí 8-10 polévkových lžic vody, podle velikosti masa. Velkou pečeni obraťte po polovině celkové doby, doporučené k přípravě. Vítanou úsporu energie při pečení dosáhnete využitím tzv. "doběhu", kdy ponecháte pokrm v troubě na konci tepelné úpravy po jejím vypnutí.

Jednou z nejstarších a nejdokonalejších úprav masa, při které nedochází k přepalování tuků, je grilování. Maso zůstává šťavnaté a má velmi dobrou chuť, neničí se cenné živiny, biologická hodnota masa je takřka zachována, pokrm je lehčeji stravitelný, na rozdíl od pečení, kdy šťáva uniká do vody a tuku. Nejvhodnější je odleželé maso nebo drůbež, ryby jsou nejlepší úplně čerstvé nebo dokonale zmrazené. Grilované kusy by měly být pokud možno stejně silné, nejméně 2-3 cm, aby rovnoměrně zhnědly a zůstaly šťavnaté. Maso zbytečně před grilováním nemyjte, stačí jej otřít čistou, vlhkou utěrkou. Pokud maso není naložené v marinádě, potřete jej tukem nebo olejem a posolte těsně před grilováním. V troubě se porce na grilování vkládají přímo na rošt, nejlépe do středu, pekáč nebo pečící plech umístěný pod roštem zachytí vytékající šťávu z masa, takže dno zůstane čisté.

Dobrou chuť vám přeje značka MORA!

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu