Víte, jak ještě víc ušetřit při mytí v myčce?

V dnešní uspěchané době jsou myčky nádobí nepostradatelným pomocníkem. Ochotně a bez odmlouvání se každý den postarají o hygienicky čisté a suché nádobí beze šmouh od rukou a utěrky. Zvládnou to navíc mnohem úsporněji - asi se čtvrtinovým množstvím vody, než kdybyste myli a oplachovali nádobí ve dvou dřezech. A jako malý dárek získáte čas, ve kterém můžete dělat něco jiného. Možná ale nevíte, že i vy sami můžete spotřebu vody i energie při mytí v myčce ještě snížit, a navíc prospět přírodě. Poradíme, jak na to! Naplnění myčky má vliv na spotřebu

I zdánlivě taková jednoduchá věc, jako je naplnění myčky nádobím, hraje roli. Má vliv nejen na kvalitu mytí a sušení, ale i na spotřebu vody a energie.  

Pamatujte, že všechny znečištěné plochy nádobí by měly směřovat dovnitř myčky a směrem dolů. Nádoby nevkládejte do sebe ani přes sebe; musí kolem něj bez omezení proudit voda a vzduch. Potřebnou vzdálenost například mezi talíři určují držáky – proto není dobré „nacpat“ na místo určené pro jeden talíř talíře dva. I to přispívá k úspoře vody a energie.  

Jestli máte vícečlennou domácnost a hodně vaříte, vyplatí se vám myčka s kapacitou 16 sad nádobí. Pro představu: to je asi 170 kusů nádobí – talířů, skleniček, šálků, podšálků, příborů a kuchyňského náčiní. „V takovéto myčce zvládnete v jednom cyklu umýt víc nádobí. Ve srovnání s myčkou s kapacitou 14 sad nádobí můžete za rok ušetřit při běžném provozu spoustu energie, času a přibližně 330 l cenné vody,“ říká Jana Neuszerová, odbornice značky MORA.

Dobré je vybrat myčku se třemi ostřikovacími rameny, která má oproti té se dvěma rameny až o 30 % vyšší účinnost mytí, přitom může mít rekordně nízkou spotřebu vody i energie.  

Neoplachujte nádobí pod tekoucí vodou

Neplýtvejte vodou na oplachování nádobí pod tekoucí vodou. Z nádobí stačí před vložením do myčky pouze oškrábat zbytky jídla.  

Nepoužívejte příliš mnoho detergentu

Většinou máme sklon dávkovat mycí gel „od oka“ a používáme ho víc, než je potřeba. Je dobré si přečíst doporučené množství mycího prostředku – příliš mnoho gelu může vést k horším výsledkům mytí a také zatěžuje přírodu. Leštidlo a sůl si zpravidla dávkuje myčka automaticky ve správném množství.   

Vyberte mycí program – Eco 55° Tento program je vhodný pro mytí běžně špinavého nádobí a je nejúspornější z hlediska kombinované spotřeby energie a vody. Je sice dlouhý, ale pomůže vám zaručeně ušetřit peníze. Používá se také nezávislými zkušebnami při stanovování údajů pro energetický štítek.  

Automatické otevírání dvířek

Ke snížení spotřeby vydatně pomůže i dosušování nádobí při otevřených dvířkách myčky. Když například u některé z nových myček MORA zvolíte automatické otevírání dvířek, celý cyklus zkrátíte a nádobí bude usušené úsporněji, a navíc ohleduplněji k přírodě.  

Spusťte zcela naplněnou myčku nádobí

Šetřete energii a vodu tím, že program spustíte až ve chvíli, kdy bude myčka nádobí plná. K další úspoře přispívá AUTO program nebo program ½ pro polozaplněnou myčku. Pokud je nádobí pouze mírně zašpiněné, můžete u některých programů zvolit nízkou teplotu.  

Připojení k přívodu teplé vody

Pokud je váš byt vytápěný energeticky úsporným dálkovým vytápěním, vyplatí se vám připojit myčku rovnou na teplou vodu (nejvýše 70 °C), a to pomocí speciální hadice odolávající vysokým teplotám. Stejně tak je úsporné připojit myčku na teplou vodu, když využíváte solární či geotermální energii nebo máte vlastní zdroj vytápění a ohřevu vody. Myčka totiž spotřebuje nejvíc energie právě na ohřev vody, takže proč nevyužít tu, kterou už beztak máte k dispozici?  

Čištění

Každá myčka potřebuje pravidelnou údržbu, aby byl provoz úsporný a nádobí bylo dokonale čisté. Některé, jako například nové myčky MORA, disponují speciálním programem, který automaticky zbaví nečistot vanu myčky, ostřikovací ramena a trysky. Mají i program pro automatické čištění filtru. Ideální je spustit automatické čištění zhruba jednou za měsíc, myčka případně sama oznámí, že je čas program aktivovat. Jestli vaše myčka tuto funkci nemá, je to potřeba udělat ručně, tedy čas od času filtr vyjmout a opláchnout jej pod tekoucí vodou od nečistot.  

Tip: Nová pokročilá XXL myčka MORA IM 6687

Nová plně integrovaná myčka nádobí MORA IM 6687 s XXL kapacitou, se třemi koši a třemi ostřikovacími rameny perfektně umyje a usuší až 16 sad s rekordními 170 kusy talířů, příborů, náčiní, skleniček, šálků, podšálků, mis a menšího hrnce v jednom cyklu se spotřebou 9,6 l. I větší nádobí snadno umístíte díky sklopným držákům talířů v inovovaném, nyní vyšším spodním koši. Mezi osmi programy nechybí úsporný AUTO program se senzorovou technologií nebo nový rychlý 20minutový program při 35 °C. Programy doplňují i speciální funkce, jako je RychléMytí, které umožňuje zkrátit např. hodinový program na rekordní čtvrthodinu nebo úsporné SušeníPlus se závěrečným dosušením při otevřených dvířkách. Program ExtraHygiena zase umožňuje v kombinaci s intenzivním programem mytí při teplotě 75 °C eliminaci většiny bakterií a patogenů. Tichá myčka s invertorovým motorem a s hlučností jen 42 dBA má i automatický samočisticí program i oplachovací systém pro čištění filtru. Doporučená cena je 13 990 Kč.

MORA PLNÁ ŽIVOTA www.mora.cz

MORA a příjemné chvíle s rodinou u dobrého jídla patří dohromady už bezmála dvě stě let.  I pro letošní rok je připraven dárek – všichni, kdo si koupí jakoukoliv vestavnou troubu MORA, dostanou navíc 6 kg mouky. A ty, kdo si pořídí jakoukoliv myčku MORA, potěší kapsle Finish na půl roku zdarma. Více o akcích na www.mora.cz v sekci „Promo Akce“.

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu