Zapečená plněná rajčata s vůní léta a moře

Čerstvá, na slunci vyzrálá rajská jablíčka se skvěle hodí do letních salátů i do řady omáček k těstovinám, vonících létem a dovolenou u moře. Ještě o jednu úroveň výš je ale povznese pečení, které jim přidá na lahodné sladkosti s lehkými karamelovými tóny. Až si zase přinesete plnou náruč těchto červených plodů ráje, rozhodně vyzkoušejte náš recept na létem vonící zapečená rajčata plněná kuskusem. Potěšíte chuťové pohárky, a ještě uděláte něco i pro své zdraví.

Pečená plněná rajčata můžete podávat buď jako originální předkrm, nebo klidně i se zapečenou bagetou s bylinkovým máslem jako lehkou letní večeři. V horkých dnech zasytí, ale i osvěží. Náplň můžete obměňovat podle fantazie a zásob v lednici a ve spíži. A jak na to?  

Na čtyři porce budete potřebovat:

4 velká masitá rajčata
1 cibuli
150 g anglické slaniny
150 g balkánského sýra
150 g kuskusu
6 sušených rajčat
2 stroužky česneku
bylinky podle chuti
olej
sůl, pepř  

Postup:

Kuskus nasypejte do misky, osolte, opepřete a pokapejte olejem. Pak ho zalejte dvojnásobným množstvím vroucí vody. Přikryjte a nechte stát.  

Mezitím nakrájejte slaninu na kostičky, cibuli nasekejte najemno a česnek i sušená rajčata na plátky. V hlubší pánvi nechte zahřát trochu oleje. Opečte na něm cibuli a po chvíli přidejte slaninu. Opečte dozlatova. Pak přidejte česnek a nechte ho rozvonět. Vmíchejte kuskus, sušená rajčata, a nakonec rozdrobený sýr a nasekané bylinky. Podle chuti směs ještě osolte a opepřete.  

Seřízněte vršky rajčat a odložte si je stranou. Vydlabejte dužinu, ale nevyhazujte ji – nakrájenou ji můžete později použít do salátu. Vydlabaná rajčata naplňte směsí s kuskusem, přiklopte seříznutými vršky a vložte do olejem vymazaného pekáčku. Kdyby měla tendenci padat, můžete mírně seříznout do roviny i spodní část. Rajčata na pekáčku nakonec ještě pokapejte olejem.  

Pečte je půl hodinky v předehřáté troubě při teplotě 180 °C. Krátce před dopečením můžete použít funkci gril. Pokud si budete chtít práci zjednodušit a mít volné ruce, můžete využít program dvoufázového pečení, kdy předem zadáte způsob ohřevu, teplotu i čas trvání a trouba se o vše sama postará. Tuto skvělou vymoženost mají nové trouby MORA.

Věděli jste, že rajská jablíčka nejen skvěle chutnají, ale navíc obsahují velké množství vitaminu C a betakarotenu? Posilují imunitu i trávení, podporují tvorbu všech hormonů a přinášejí i tolik potřebný klid k nočnímu odpočinku. A to je opravdu hodně důvodů pro to, abychom je zařadili do jídelníčku častěji. Stejně jako aktivní pohyb, který pomáhá podporovat i dlouhodobá ambasadorka značky MORA – legendární sportovkyně a olympijská vítězka Kateřina Neumannová.  

Katka v této roli svým fanouškům i široké veřejnosti ukazuje, jak vyváženě jíst i aktivně trávit volný čas. A právě sport, setkání se známými lidmi i zábavu si můžete dosyta užít i s celou rodinou na právě probíhajícím ČEZ Lipno Sport Festivalu, v němž se angažuje i Katka Neumannová. Letošní 11. ročník potrvá symbolických 11 dní od 11.8. do 21.8.2022 a je programově opravdu hodně bohatý. Nebude chybět ani stánek MORA a spousta soutěží.  

Zajímavá novinka na trhu

Nová, extra velká 77l kombinovaná trouba MORA VTCS 777 BX má vedle parní funkce a masové sondy i 22 automatických pečicích programů. Vyberte pouze typ jídla a jeho hmotnost a trouba zvolí správnou teplotu v úctyhodném rozmezí 30-300 °C i správný typ ohřevu, čas přípravy a navrhne doporučené umístění v troubě. Nechybí ani funkce pro zdravé horkovzdušné fritování bez tuku. I složitější pokrmy připravíte snadno s pečením v krocích, kdy si vše nastavíte na začátku a trouba už sama ohlídá zbytek. Díky velkému průzoru ve dvířkách a dvojitému osvětlení troubu nemusíte zbytečně otevírat, plýtvat energií a narušovat ideální prostředí. K dokonalému, rovnoměrnému pečení přispívá i inovovaný tvar trouby s klenutým vnitřkem po vzoru tradičních pecí a nová konstrukce i umístění topných těles a ventilačních otvorů. Teleskopický výsuv i tlumené zavírání a otevírání dvířek zase zpříjemňují obsluhu. Bytelná trouba pamatuje i na snadnou údržbu – větší nečistoty se odstraní nejen pomocí automatické funkce ECO Clean, ale také průběžným katalytickým čištěním větráku, které se samo spouští, jakmile trouba dosáhne teploty 85 °C a více. Trouba spadá do úsporné třídy A+. Stojí 10 990 Kč.  

MORA PLNÁ ŽIVOTA - www.mora.cz

MORA a příjemné chvíle s rodinou u dobrého jídla patří dohromady už bezmála dvě stě let.  I pro letošní rok je připraven dárek – všichni, kdo si koupí jakoukoliv vestavnou troubu MORA, dostanou navíc 10 kg mouky. Více o akcích na www.mora.cz v sekci „Akce“.

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu