Máslová vánočka z 9 copů

Tereza Č., Praha
pomlčka
pomlčka
tisknout tisk sdílet sociální sítě
/data/images/recepty/motives/44/6c/maslova-vanocka-mora-recept.webp
Vaření
Vaření:
4h 30 min

Ingredience

šipka

Postup

šipka

Droždí rozetřete s cukrem do hladké pasty, přidáte trošku mléka pokojové teploty, zaprášíte trochou mouky, smícháte a na teplém místě necháme 15 minut kynout.

Vzniklý kvásek přelejete do mísy ke zbytku mouky, přidáte zbytek mléka, rozpuštěné máslo, žloutky, citrónovou kůru, omyté rozinky a sůl. Vypracujete hladké těsto, které se nebude lepit. Poté necháte kynout asi 3 hodiny na teplém místě.

Jakmile těsto vykyne, můžete plést. Vánočka z 9 copů má tři patra – první, nejnižší patro vyrobíte ze čtyř copů, druhé patro ze tří copů a poslední ze dvou copů. Těsto si tedy rozdělíte na 9 stejných dílů, ze kterých vytvoříte bochánky. Ze čtyř bochánků vyválíte válečky, které zaplétáte následujícím způsobem:

  1. válečky položíte vedle sebe a na jednom konci prameny spojíte
  2. v levé dvojici položíte levý váleček přes pravý, v pravé dvojici také levý přes pravý
  3. v prostřední dvojici nyní přeložíte pravý cop přes levý
  4. a celý proces opakujete, až se dostanete na konec, kde copy důkladně spojíte, aby se vánočka nerozpletla

První patro přenesete na plech s pečicím papírem a uprostřed ho rukou lehce promáčknete po celé délce, abyste mohli položit druhé patro. Na druhé patro použijete další 3 bochánky, které si opět vyválíte a z nich upletete klasický cop. Položíte na první patro vánočky, okraje přetáhnete přes první, nejnižší patro. Opět rukou mírně promáčknete. Poslední vrstva sestává ze dvou copů, ze kterých vytvoříte spirálu a položíte navrch vánočky.

Vánočku potřete rozšlehaným vejcem, posypete mandlemi, a aby se vánočka nerozpadla, propíchnete ji na několika místech špejlemi.

Pečete pomalu na 160° dozlatova. Že je vánočka hotová poznáte, když do ní píchneme špejlí a ta zůstane čistá. Doporučuji orientovat se taky podle barvy a vůně vánočky, jakmile začne vonět, bude brzo hotová. Orientační čas pečení je asi 45 minut.

Podobné recepty

šipka
Vánoční perníčkový dort
Moučníky, dezerty, cukroví
Vánoční perníčkový dort
Banner akce
Chcete pomoci s výběrem, nebo chcete poradit s něčím jiným?
Bezplatná zákaznická linka
+420 800 105 505
Hledáte svého nejbližšího prodejce, nebo naši značkovou prodejnu?
Ukázat na mapě
Kupte troubu MORA a dostanete od nás na pečení 6 kg mouky Babiččina volba zdarma.
Více o akci