Kynutý makový závin

Stará dobrá klasika v podobě makového závinu jistě potěší všechny členy rodiny i případnou návštěvu. Maková náplň do české kuchyně patří, a aby byla dokonale vláčná, doporučujeme použít čerstvě namletý mák.

4 hlasů
Tisknout Tisknout
/data/images/recepty/motives/647/67/mora_recept-makovy-zavin_motiv.jpg
Množství
Množství:
10 porcí (2 nohavice)
Vaření
Vaření:
100 minut

Ingredience

Na kynuté těsto:

Na makovou náplň:

Postup

  1. Nejprve si připravte kynuté těsto.
  2. Hotové těsto dejte kynout pod utěrku na teplé místo alespoň na 40 minut.
  3. Během kynutí si připravte makovou náplň, kterou dejte chladit do lednice.
  4. Na vykynuté rozválené těsto rovnoměrně nandejte makovou náplň. Zaviňte, potřete nohavice vaječným bílkem a dejte péct.

Do velké mísy nasypte všechny sypké suroviny. Přidejte povolené máslo, rum, zakysanou smetanu a teplé mléko. Těsto musíte dobře uhníst. Poté ho dejte kynout na teplé místo alespoň na 40 minut. Než těsto vykyne, připravte si makovou náplň. V kastrůlku pozvolna rozpusťte máslo. Přidejte k němu mák a jen krátce povařte. Makovou směs odstavte a chlaďte ji při pokojové teplotě. Až směs vychladne, přidejte do ní cukr a žloutek. Dejte ji ještě vychladit do lednice, než bude maková směs potřeba. Vyložte plech pečicím papírem, troubu předehřejte na 175–180 stupňů Celsia. Vykynuté těsto si rozdělte na dvě části. Každou část si rozválejte na obdélník. Každý obdélník rovnoměrně potřete makovou náplní, kterou jste si již vyndali z lednice.

Zaviňte do tvaru rolády a kraje stlačte pod nohavici, aby náplň během pečení neutekla. Obě nohavice opatrně přendejte na plech vyložený pečicím papírem, pomažte je vaječným bílkem a nechte je dokynout, než se zahřeje trouba. Pečte cca 30 minut v troubě předehřáté na 175-180 stupňů Celsia.

Jakmile bude povrch zlatavý, jsou záviny hotové. Záviny nechte vychladit do pokojové teploty. Před podáváním pocukrujte.

Tipy a rady na závěr

Šmrncovnější verze závinu docílíte tradičním přidáním domácích povidel do makové náplně. V tomto případě odeberte část polotučného tvarohu. Čerstvě upečený makový závin rozjasní ráno v každé domácnosti. Vyzkoušeno na vlastní kůži

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu