Jak správně vybrat ohřívač vody

Bez teplé vody to nejde, ať už chystáte rekonstrukci bytu či domu, nebo zkrátka starý spotřebič dosloužil. Jaký ohřívač vody ale pořídit a na co si dát pozor, abyste nemuseli těžké rozhodování opakovat za dva, tři roky znovu? Léty osvědčené bojlery tradiční české značky MORA vynikají nejen širokou nabídkou, ale i hospodárností, ohleduplností k životnímu prostředí a spolehlivostí. Jejich dlouhá životnost je dána hlavně kvalitními materiály, dvojitou ochranou pláště proti korozi a použitím elektrických nepřímých suchých ohřívačů, které se nedostávají do přímého kontaktu s vodou, a tedy nekorodují. Jednoduchou pomůckou, srozumitelnou i pro laika, je hmotnost ohřívače. Čím je ohřívač stejného objemu těžší, tím více bylo použito ocelového materiálu, a tím déle by měl vydržet bez prorezavění. V úvahu je však třeba brát i další faktory.

Na trhu je k dispozici mnoho typů ohřívačů vody, ať už z hlediska velikosti, konstrukce, materiálu nebo použitého zdroje energie. Stačí se ale zorientovat v základním rozdělení a pochopit, jaký typ je vhodný právě pro vás.

Pro jaký objem se rozhodnout?

Malé, 5, 10 a 15litrové ohřívače vody, jsou díky svým rozměrům vhodné k instalaci do kuchyňských skříněk, pokojů pro hosty, umýváren, dílen a dalších prostor, kde je potřeba menší množství teplé vody. Bojler jednoduše napojíte na vodovodní kohoutek. Jelikož rozvody jsou horké, tepelné ztráty jsou malé. K dispozici jsou tlakové a beztlaké modely.

Např. tlakový ohřívač MORA TOM 5 P se zásobníkem na 5 litrů. Ohřívač může být zdrojem pro více odběrových míst a montuje se jednoduše pod umyvadlo. Zásobník na vodu je vyroben z velmi kvalitní oceli a smaltu. Proti korozi je chráněn hořčíkovou anodou a tepelné příruby jsou izolované. Lze nastavit hospodárné udržování teploty. Ohřívač je chráněn proti zamrznutí. Lze použít také jako beztlaké zařízení. Model o objemu 5 l stojí 2 690 Kč.


Střední ohřívače vody o velikosti 30 až 150 litrů
jsou díky svým vnějším rozměrům vhodné k instalaci i do menších místností. K dispozici jsou modely, které umožňují montáž svisle nebo vodorovně, na zeď nebo podlahu. Můžete si zvolit elektrický nebo kombinovaný ohřev, který můžete kombinovat s ústředním vytápěním nebo solárními kolektory.

Ať už si pořizujete plynový či elektrický bojler, musíte se rozhodnout pro správnou velikost zásobníku na vodu. Čím více lidí a čím větší je provoz v domácnosti, tím je spotřeba teplé vody vyšší. Pro jedno až dvoučlenné domácnosti se doporučují ohřívače o objemu 30 až 50 litrů, tří až čtyřčlenná rodina by měla mít ohřívač vody se zásobníkem v rozmezí 80 až 150 litrů.

Např. jeden z velmi oblíbených modelů na trhu, elektrický tlakový ohřívač vody MORA EOMKS 120 SHSM. Má objem 120 litrů a umožňuje přívod vody pro několik odběrových míst. Instaluje se svisle. Ohřev zajišťuje topná příruba s trubicovými „suchými“ tělesy s velmi dlouhou provozní životností. Funkce EcoSmart zase zajišťuje úspornější průběh ohřevu vody a kvalitní izolace navíc omezuje ztráty tepla. Elektronická jednotka spolehlivě řídí chod ohřívače spolu s hlavním vypínačem a tlačítkem k seřízení teploty. Teplotu ukazuje sedm diod. Je chráněn proti náhodnému zapnutí, proti přehřátí a bakterii legionella. Sleduje spolehlivě spotřebu vody, hlásí chyby a má uložená data při výpadku napětí. Je chráněn proti korozi prostřednictvím smaltu a hořčíkové anody, takže vám bude dlouho sloužit. Jednoduše se montuje a udržuje. Je šetrný k životnímu prostředí. Model o objemu 120 l stojí 7 990 Kč.

Mimořádně oblíbené jsou také kompaktní dvoukomorové elektrické tlakové ohřívače vody MORA z řady EOMF PHSM s přímým ohřevem a elektronickou řídicí jednotkou, které nabízejí optimální poměr velikosti a objemu při příznivé ceně. Jsou vyrobeny z velmi kvalitního silného plechu válcovaného za studena a smaltovaného při teplotě 850 °C. Modely o objemu 80 l a 100 l mají výkon 2,6 kW, a proto umožňují velmi rychlý ohřev vody. Ohřívače MORA jsou hospodárné a spolehlivé. Obstojí i v těch nejtěžších provozních podmínkách, aniž by ve vodě vytvářely jakékoliv škodlivé látky. Navíc poskytují i ochranu proti bakteriím legionella. Jsou vyrobeny z recyklovaných surovin. Lze je instalovat svisle i vodorovně. Model o objemu 100 l stojí 7 990 Kč.

Co ovlivňuje životnost ohřívačů?

Kvalitní smalt, velká hořčíková anoda
Kovové nádrže ohřívačů MORA jsou vyrobeny z velmi kvalitního plechu válcovaného za studena, který tvoří pevný podklad pro smaltovaný povrch. Silnější plech (2,25 mm v horní a spodní části bojleru s pláštěm o síle 1,8 mm) a ochranný nátěr s čistým smaltem bez přísad zaručují vysokou odolnost při provozu v náročném prostředí. Přísně kontrolovaný postup smaltování probíhá nanášením vrchní vrstvy při teplotě 850°C. Dodatečnou ochranu bojleru zajišťuje velká ochranná hořčíková anoda, ze které se neuvolňují žádné škodlivé látky. Velmi kvalitní smalt a velká hořčíková anoda zajišťují odolnost i v těch nejtěžších provozních podmínkách bez jakýchkoliv škodlivých přísad ve vodě. Na ohřívače Mora je poskytovaná 5letá nebo 7letá záruka na vnitřní nádobu při dodržení záručních podmínek. 5letá záruka se vztahuje na modely s přímým ohřevem, s tzv. „mokrým tělesem“, a 7letá záruka se vztahuje na modely s nepřímým ohřevem, tzv. „suchým tělesem“. Pro zachování dobré kondice spotřebiče je třeba jej aspoň jednou za dva roky zkontrolovat autorizovaným technikem. U společnosti MORA je pro zákazníky k dispozici bezplatná linka, na níž je možné si objednat jak záruční, tak i pozáruční servis.

Ohřívače s nepřímým ohřevem, tedy „suchým“ tělesem
Elektrické ohřívače se smaltovou ochranou proti korozi a topnou přírubou vyrobenou ze speciální oceli mají velmi dlouhou provozní životnost. Ochranná vrstva totiž brání přímému kontaktu součástí s vodou.

Ohleduplnost k životnímu prostředí
Kvalitní izolace šetrná k životnímu prostředí zajišťuje nejhospodárnější využití energie s minimální tepelnou ztrátou. Ohřívače MORA jsou navíc vyrobeny z recyklovaných surovin.


Ohřívače vody MORA nabízí širokou škálu objemů od 5 do 200 litrů, tvaru i polohy instalace a elektrický nebo kombinovaný ohřev.
▷ Najděte svého nejbližšího prodejce MORA


 

Bezplatná zákaznická linka
800 105 505
Každý pracovní den 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobrazit mapu